7 C
Скопје

Уапсен шеф на нарко мафија што годишно заработувал над 70 милијарди долари

Холандската полиција објави дека е уапсен наводниот водач на азиската нарко-криминална организација, Це Чи Лоп, кој важи за еден од најбараните бегалци кого го споредуваат со мексиканскиот нарко-шеф Ел Чап Гузман.

Че Чи Лоп е канадски државјанин роден во Кина. Уапсен е по потерница на австралиската полиција, која спроведува истрага при што е утврдено дека организацијата со која раководел остварува годишен приход од трговија со дрога во износ од 70 милијарди долари годишно, пренесува Ројтерс.

Портпаролот на холандската полиција Томас Алинг изјави дека пред екстрадицијата, Це се очекува прво да се појави пред судија додавајќи дека осомничениот е приведен на аеродромот Шипхол во Амстердам без никакви тешкотии.

“Тој беше на списокот на најбарани бегалци, а неговото апсење е резултат на разузнавачка работа. Тој е човек од калибар на Ел Чапо, можеби дури и Пабло Ескобар”, објасни Алинг.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Заев: Борбата за правата на жените почнува од секој од нас поединечно

Поврзани вести

Украинската армија утрово го гранатираше Доњецк

Слободен печат

Реџепи: БЕСА е за три изборни единици и отворени листи

Дестан Јонузи

Пендаровски: Го поздравувавм усвоениот план и очекувам мерките да дадат резултат во борбата против корупцијата

Слободен печат

Фондацијата Никола Јанчев и компанијата Кожувчканка со донација од 1,5 милион денари за Општата болница во Кавадарци

СП.

Димитров: Борбата за рамноправност сѐ уште трае

Слободен печат

Од утре влажен бран, пообилни врнежи на запад, а на повисоките места снег

Слободен печат

Остави Коментар