Уапсен лихвар од Скопје, вториот е во бегство

Скопското јавно обвинителство поднесе обвинителе акт против двајца жители на Скопје кој ги сомничи за лихварство. Од почетокот на годинава до ноември, едниот осомничен дал услуга на лице – сведок и оштетен во постапката, при што за себе договорил голема корист.

Според ОЈО, тој договорил да му позајми пари во висина од 20.000 евра, но со каматна стапка од 10 отсто на месечно ниво, а посредник за зајмувањето и примањето на парите бил вториот осомничен.

„Откако оштетениот не можел навреме да го намири долгот, двајцата осомничени од октомври започнале да изнудуваат пари од мајката на оштетениот, употребувајќи сериозна закана дека нејзиниот син ќе го убијат или тешко телесно ќе го повредат. Притоа, од неа барале парични средства во висина од 120.000 евра. На 18 овој месец во еден трговски центар во Скопје, мајката се сретнала со еден од осомничените и му предала коверт со 60.000 денари. Осомничениот ги зел парите и веднаш бил уапсен од полицијата, додека вториот осомнилечен е во бегство“, извести ОЈО.

Прочитајте и...  Тројца повредени во сообраќајка во Сарај

Прочитај повеќе

Тетовци се заканувале со нож и од такси возачи краделе пари

Слободен печат

Три лица „заработија“ кривични- со секири се заканувале на полицајци

Слободен печат

Казни за 15 лица кои за време на полициски час се шетале и возеле велосипеди

Слободен печат

Тројца повредени во сообраќајка во Сарај

Скопјанец на Фејсбук објавувал расистички материјал

Притвор за арамија од Гевгелија

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Приведени три лица кои не дозволувале полицајци да извршат контрола во угостителски објект

Слободен печат

Скопјанец пронајден мртов во стан на булеварот „Партизански одреди”, нема траги на насилство

Слободен печат

Полицаец испукал куршум при проверка на пиштол, во инцидентот нема повредени

Слободен печат

Малолетник со нож избоде 19-годишно момче

Слободен печат

Жител на Слатино крадел стуја, пуштил кабел и до куќата на брат му

Слободен печат

Три лица од возило застрелале куче скитник

Слободен печат