4 C
Скопје

Уапсен човекот кој три месеци живеел на аеродром поради страв од коронавирусот

Човек кој премногу се плашел да лета поради пандемијата, живеел три месеци неоткриен во безбедно подрачје на меѓународниот аеродром во Чикаго. Како што пренесува Би-би-си, Адитја Синг (36) бил уапсен во саботата откако персоналот на авиокомпанијата му побарал да покаже лична карта.

Три месеци живеел во аеродромот во Чикаго: „Се плашел да си оди дома заради ковид-19“

Тој покажал значка, а таа наводно припаѓала на оперативниот менаџер, кој пријавил нејзино исчезнување во октомври.

Полицијата вели дека Синг на 19 октомври пристигнал со лет од Лос Анџелес до меѓународниот аеродром Охаре.

Тој на аеродромот наводно пронашол значка на персоналот и „се плашел да си оди дома заради ковид-19“, рекла помошничката државен обвинител Кетлин Хагерти, пренесува „Чикаго трибјун“.

Прочитајте и...  Спас за уморната кожа на лицето: Комбинацијата од овие 2 состојки го враќа сјајот и еластичноста

Тој успеал да живее од податоците на други патници“, рекла судијката во случајот.

Окружната судијка Сузана Ортиз изразила изненадување на околностите на случајот.

Така што, ако добро ве разбирам, ми велите дека неовластена личност, која не е вработена, наводно живеела во дел од аеродромскиот терминал Охаре, од 19 октомври 2020 година до 16 јануари 2021 година, и не е откриена? Пробувам да ве разберам“, ѝ рекла на обвинителката која ги изнела наводите во неделата.

Синг живее во предградието на Лос Анџелес и нема криминално досие, според зборовите на помошничката јавен обвинител. Не е јасно зошто бил во Чикаго.

Тој е обвинет за криминално дело во заштитеното подрачје на аеродромот и за кражба.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Оливера се огласи на Инстаграм, првпат по смртта на Балашевиќ

„Судот ги смета овие факти и околности прилично шокантни за временскиот период во кој тие се случувале“, рекла судијката.

Одделението за воздухопловство од Чикаго, кое ги надгледува градските аеродроми, вели во изјава: „Иако овој инцидент и понатаму е под истрага, успеавме да утврдиме дека овој господин не претставувал безбедносен ризик за аеродромот или патниците“.

Поврзани вести

„Се чувствував виновен и длабоко посрамотен“: Ентони Хопкинс призна зошто му се препуштил на алкохолот

Слободен печат

ВИДЕО | Сон на секој што чува домашно милениче и нема двор: Лола е куче што користи нокшир!

Слободен печат

Лесно влегуваат во долгови и не знаат за доста: Овие 5 хороскопски знаци се најголемите трошаџии

Слободен печат

ФОТО | Ги извлекле нивните среќни броеви на лотарија за „џек – пот“, а Рејчел и Лиам не го уплатиле добитното ливче!

Слободен печат

Богатата наследничка во долгови: Тамара во 2020 година загубила милиони!

Слободен печат

ФОТО: Максимализам, новиот популарен тренд во уредување на домот

Слободен печат

Остави Коментар