У21: Македонија ремизираше против Казахстан (ВИДЕО)

Во својот трет натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство 2021 година, македонската млада репрезентација за играчи до 21 година ремизираше 1:1 против Казахстан.

Иако нашите фудбалски надежи имаа поголема контрола на топката, со поголем број на шанси, на крајот успеаја само да освојат бод. Имавме седум удари во рамките на голот, противникот три.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски поведоа во 20 минута со еден убав погодок на Ристовски и се најавуваше дека Македонија ќе одигра уште еден многу добар победнички натпревар.

Водство кое не гарантира секогаш три бода, па во понатамошниот дел од мечот нашите фудбалери имаа шанси за зголемување на позитивата, но не беа реализирани.

Во 75 минута многу среќно дојде гостинот до реми, една топка беше нафрлена во нашиот казнет простор, случајно топката се удри во коленото на Омиртајев и топката заврши во мрежата на Јанков.

Прочитајте и...  Интер најблиску до потписот на „новиот Пирло“!? (ВИДЕО)

До крајот на мечот Македонија со сите сили се обиде да постигне уште еден погодок, но Казахстан ги запре сите налети на домаќинот.

Во квалификациската група „6“, моментно на делба на првото место по седум бодови се Македонија и Казахстан. Шест бодови има Шпанија, по три Израел и Црна Гора, а без бодови Фарски острови.

Следните мечеви, последни за годинава нашата У21 селецкија ќе ги има наредниот месец, на 14 ноември гостуваме кај Шпанците, а пет дена подоцна кај Фарските острови.

Прочитај повеќе

Двајца италијански пливачи загинаа во авионска несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Велковски и Риека финалисти во Купот на Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Колку најбогатиот клуб во Англија ќе потроши на трансфери ова лето?

Слободен печат

Игуаин има интересна понуда од Премиер лигата!

Слободен печат

Дортмунд може и без Халанд, „хет-трик“ на Санчо (ВИДЕО)

Слободен печат

Мистерија „Саул“: Што ќе се дознае за три дена!? (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФК Ренова: Не нè интересира дали ќе се игра првенството, најважно е здравјето!

Слободен печат

„Финалната битка“ на 20 јули за Скудетото!?

Слободен печат

Меси: Фудбалот никогаш повеќе нема да биде ист!

Слободен печат

Чурлинов со прв гол за Штутгарт, Македонецот чекор поблиску до Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер најблиску до потписот на „новиот Пирло“!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Шест позитивни случаи во фудбалските клубови Ренова и Шкендија

Слободен печат