У21: Македонија ги дозна противниците во квалификациите за ЕП 2025

фото: ФФМ

Младата репрезентација на Македонија до 21 година за противници ќе ги има селекциите на Холандија, Шведска, Грузија, Молдавија и Гибралтар во рамките на квалификацискиот циклус за пласман на Европско првенство што ќе се одржи во Словачка 2025 година.

На денешното извлекување во Нион, Швајцарија, беа одредени групите за 52 репрезентациите кои ќе бидат дел од квалификацискиот циклус за фудбалери до 21 година.

Квалификациите за пласман на ЕП започнуваат во март 2023 година и ќе траат до ноември 2024.

Репрезентацијата на Словачка како домаќин на финалниот турнир е директен учесник на ЕП 2025 година.

Квалификации за фудбалери до 21 година за пласман на ЕП 2025 во Словачка:

Група A: Италија, Република Ирска, Норвешка, Турција, Летонија, Сан Марино;

Група Б: Шпанија, Белгија, Шкотска, Унгарија, Казахстан, Малта;

Група Ц: Холандија, Шведска, Грузија, Македонија, Молдавија, Гибралтар;

Група Д: Германија, Полска, Израел, Бугарија, Косово, Естонија;

Група Е: Романија, Швајцарија, Финска, Албанија, Црна Гора, Ерменија;

Група Ф: Англија, Украина, Србија, Северна Ирска, Азербејџан, Луксембург;

Група Г: Португалија, Хрватска, Грција, Белорусија, Фарски Острови, Андора;

Група Х: Франција, Австрија, Словенија, Босна и Херцеговина, Кипар;

Група И: Данска, Чешка, Исланд, Велс, Литванија;

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот