7 C
Скопје

„Twitter“ наскоро со нова опција: Ќе се наплаќаат ексклузивни содржини

Компанијата „Twitter“ најави дека наскоро ќе започнат со воведување опцијата „супер следење“ или „super follow“, што ќе им овозможи на корисниците да им наплаќаат на своите следбеници за пристап до ексклузивна содржина.

Во четвртокот, од компанијата соопштија дека новата опција ќе им овозможни на корисниците да наплатат за дополнителен, ексклузивен материјал како вести, видеа, понуди или попусти кои нема да бидат достапни за сите корисници на оваа социјална мрежа.

Profimedia
Profimedia

 

Зошто да не почнеме со прашањето зошто луѓето не веруваат во нас. Тоа се сведува на три критики: ние сме бавни, ние не сме иновативни и ние не сме доверливи“, рече извршниот директор на компанијата, Џек Дорси.

Корисниците на „Twitter“ и инвеститорите на компанијата долго време барале ваква опција заснована на претплата. Ваквата идеја доаѓа откако сè поголем број креатори и „инфлуенсери“ ги користат платформите како „Patreon“, „Substack“ и „OnlyFans“ за да заработат пари од нивната „онлајн популарност“, пишува „The Guardian“.

Прочитајте и...  На 16 години го исфрлиле од училиште, живеел во приколка и бил осомничен за убиство: 8 помалку познати факти за легендарниот Џим Кери

Претплатите исто така ќе ѝ овозможат на компанијата да ги прошири своите извори на приходи во светот каде рекламирањето на Интернет е во „поседништво“ на дуополот „Facebook“ и „Google“.

unspalsh

Од „Twitter“ сепак не открија детали колкав процент од остварените приходи би ги споделиле со познатите личности или пак со профилите кои ќе добијат свои претплатници.

„Ова ќе им овозможи на креаторите и издавачите да бидат директно поддржани од нивната публика и ќе ги поттикне да продолжат да создаваат содржина што ја сака нивната публика“, се вели во соопштението на компанијата.

Опцијата „Super Follow“ сè уште не е достапна, но од „Twitter“ велат дека ќе откријат повеќе детали во текот на наредните месеци.

Прочитајте и...  Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Поврзани вести

ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Слободен печат

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

Остави Коментар