ТВИТЕР ВОЈНАТА ПРОДОЛЖУВА: Социјалната мрежа ја блокираше снимката на Трамп за убиениот Флојд

Во објавата на Твитер профилот на изборниот штаб на Трамп имало снимка во комбинација со фотографии, а претседателот ги коментирал фотографиите и полициското убиство во Минеаполис.

Социјалната мрежа Твитер ја блокираше видео објавата на профилот на изборниот штаб на претседателот на САД, Доналд Трамп, во која тој му оддава почит на Џорџ Флојд, Афроамериканецот кој брутално беше убиен од полицаец во Минеаполис, со образложение дека во компанијата била доставена тужба за прекршување на авторски права, пренесува Ројтерс.

Во објавата на Твитер профилот на изборниот штаб на Трамп имало снимка во комбинација со фотографии, а претседателот ги коментирал фотографиите и полициското убиство во Минеаполис.

Во образложението на Твитер се наведува дека видеото кое го објавил американскиот претседател се коси со политиката за заштита на авторските права на компанијата.

„Ние одговоривме на оправданите поплаки од сопствениците на авторските права или нивните овластени претставници за прекршување на истите“, се наведува во соопштението на Твитер.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Прочитај повеќе

Шеесетина странски новинари акредитирани за известување од изборите

Слободен печат

На гласање задолжително со маска, избирачките места дезинфицирани

Слободен печат

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Слободен печат

Право на глас имаат 1.814.263 граѓани

Слободен печат

Изборниот ден неработен за сите граѓани

Слободен печат

Предвремени парламентарни избори во Северна Македонија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вкупно активни 3.475 случаи на Ковид-19, најмногу заболени во Скопје и Тетово

Слободен печат

Сончево и топло време, температурата ќе се искачи до 32 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат