Твитер ќе му ја предаде контролата на претседателскиот налог на Бајден откако ќе ја положи заклетвата

Твитер ќе му ја предаде контролата на претседателскиот налог @POTUS на Џо Бајден откако ќе ја положи заклетвата за американски претседател, дури и ако Доналд Трамп дотогаш не го признае поразот, соопштија американските медиуми.

Приватниот налог @realDonaldTrump, со околу 88 милиони следачи, стана едно од најмоќните оружја на Трамп за јавно оспорување на изборните резултати, а официјалната сметка @POTUS се користи главно за реобјавување на неговите приватни соопштенија, и има околу 32 милиони следачи.

Твитер претходно најави дека, откако Трамп ќе ја напушти функцијата, кон неговиот приватен налог ќе се однесува како и со сите други од кои се шират неточни информации.

Твитер долго време беше под притисок да го ограничи Трамп да ја употребува платформата за ширење на теории на заговор и дезинформации.

Прочитајте и...  Масовен скрининг во Италија: За три дена теститани 350.000 жители, меѓу нив откриени 3.180 асимптоматски случаи

Поврзани вести

Пејчиновиќ Буриќ: Пандемијата на ковид-19 доведе до зголемување на семејното насилство

Слободен печат

Поради дефект во Козле од 1 после полноќ 20 куќи сè уште без вода

Слободен печат

Шпанскиот крал во изолација по контакт со заболен од ковид-19

Слободен печат

ГП Евзони затворен за сообраќај поради штрајк на грчките цариници

Слободен печат

Папата со критика до луѓето кои не сакаат да носат маски

Слободен печат

ВИДЕО: Кина успешно лансираше роботизирано летало на Месечината

Слободен печат

Остави Коментар