6 C
Скопје

Тутунарите на 4 јануари излегуваат на протест

Македонските тутунари на 4 јануари најавија протест, на кој ќе го искажат незадоволството од проценката на тутунот, а кој ќе се одржи пред Влада со почеток од 12.00 часот. 

Во повикот кој го упатуваат од Инацијативниот одбор на македонските тутунари се повикуваат сите производители јавно да го искажат незадоволството, притоа повикувајќи на масовна излезност. 

„Почитувани тутуно производители и земјоделци, ИО Македонски тутунари, повикува на протест пред Влада на Република Македонија на ден 04.01.2021 година со почеток од 12.00 часот до 16.00 часот. Да го искажиме нашето незадоволство од проценката на тутунот и сите други неправилности што се прават на наша штета оваа година. Ги повикуваме сите земјоделци да ни се придружат. Нема да има организирано провоз,секој кој е во можност нека ни даде подршка. Повикуваме на масовност“, велат од ИО Македонски тутунари.

Прочитајте и...  Полицијата го приведе Драги Рашковски, обвинителството бара притвор

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар