Туск: Станавте шампион на политичкиот рационализам и политичката зрелост во регионот

На денешната прес-конференција на премиерот Зоран Заев и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во Владата, премиерот истакна благодарност кон Туск за неговите залагања Македонија да ги започне преговорите да стане членка на Европската Унија во октомври.

– Во име на Владата и граѓаните му изразувам благодарност на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, што за целиот петгодишен мандат не пропушти ниту една можност да го афирмира пријателството кон Северна Македонија и нејзините аспирации за да биде членка на ЕУ – изјави премиерот.

Тој истакна дека ова е период од голема важност за македонскиот народ и дека треба да останеме фокусирани на целта, а тоа е влез во Европската Унија.

Прочитајте и...  Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Туск соопшти дека напорите на Македонија во последните неколку години биле извонредни и според него заслужуваме во октомври да ги започнеме преговорите за влез во ЕУ.

– Македонија преку решението за драматичните политички кризи во вашата земја, решение кое беше засновано на демократски принципи и преку вашите договори за пријателство со Република Бугарија и Преспанскиот договор со Република Грција, стана шампион на политичкиот рационализам и политичката зрелост во регионот, изјави Туск.

Тој дополни дека неговиот став останува дека Македонија направила се што е побарано за да започне преговори со ЕУ и им порача на лидерите на ЕУ да ја завршат нивната работа, бидејќи Македонија ја завршила својата.

Прочитај повеќе

Немало потреба од полиција, 14 бриса се земени од семејството, 200-те присутни на погребот се идентификуваат

МИА Агенција

Во Чаир и Бутел најмногу новозаразени од коронавирус

МИА Агенција

Шекеринска: Избори на 5 јули

МИА Агенција

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

МИА Агенција

Двајца починати и 62 новозаразени од ковид-19

МИА Агенција

Мухамед Зекири позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ангеловска: Ќе има измени во протоколите за кафулињата

Слободен печат

Бектеши: ДУИ останува на ставот дека е потребен консензус за датумот за избори

МИА Агенција

Македонец од Белгија сведочи: Пред да се заразам мислев дека ковид-19 е само обичен грип

МИА Агенција

Идната недела треба да почне издавањето на картичките „Купувам домашно”

МИА Агенција

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

МИА Агенција

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари

МИА Агенција