Туск: ЕУ направи голема грешка со Скопје

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската унија, но голема грешка е и француското „не” за лидерите на Западен Балкан особено за Скопје, смета Доналд Туск во првото интервју по напуштањето на функцијата претседател на Европскиот совет.

Туск, кој се гордее со знаење за европската историја, беше критичен и за одбивањето на Макрон да отвори разговори со Македонија и Албанија.

–  Мислам дека е направена голема грешка стратешки и политички … по толку многу напор и пожртвуваност, особено во Скопје – рече Туск, кој по заминувањето од челното место во Советот на ЕУ беше избран за нов претседател на Европската народна партија, најбројната политичка групација во Европскиот парламент.

Прочитајте и...  Се откажува традиционалната церемонија за доделување на Нобелова награда

Француското „не” ги натера водачите во регионот да очајуваат, вклучувајќи го и премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, кој се спротивстави на националистите за да стави крај на долгиот спор за името со Грција, нагласува „Гардијан”.

Тој неповолно го спореди Макрон со Ангела Меркел, која се залага за интеграција на шесте земји од Западен Балкан.

– Нејзината единствена предност беше тоа што секогаш беше подготвена да размислува за Европа како целина. И таа беше подготвена да жртвува некаков внатрешен или национален интерес за да ја заштити Европа како целина. Од друга страна, ако сакаме да го третираме Макрон како иден лидер на цела Европа, политички, тогаш ни треба еден политичар кој се чувствува одговорен пред ЕУ како целина, а не само за Франција” – истакна Туск во интервјуто за „Гардијан”.

Прочитајте и...  Докторка со пријава до МВР за вчерашниот инцидент во Струмичката болница по смртта на деветмесечно дете

Прочитај повеќе

Сноуден негира: Не се согласив да и дадам пет милиони долари на американската влада

Слободен печат

Болсонаро: Домородците се виновни за пожарите во Амазонија, а медиумите за ширење паника за пандемијата

Слободен печат

Фејсбук предупреди на можно повлекување од Европа

Слободен печат

Проценка на ЦИА: Путин ќе ги насочи операциите кон оцрнување на Бајден

Слободен печат

Централен регистар: „Не постојат компании регистрирани по етничка основа“

Љубиша Николовски

Состојбата со коронавирусот се влошува, можно воведување на нови рестрикции

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Родителите на децата до шест години и хронично болните од денеска се враќаат на работа

Слободен печат

Берлин не се согласува со нови услови и критериуми за Скопје, ЕУ со помош од 120 милиони евра

Слободен печат

Во Собранието продолжува седницата за избор на заменици министри

Слободен печат

Времето денеска променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат