Турските сили ги прошируваат целите на дејствување во Сирија

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека турските сили ги прошириле целите на дејствување за време на вториот ден од офанзивата против курдската милиција во северна Сирија.

Како што јавија турските медиуми, две сириски села во пограничното подрачје се „исчистени од терористи”.

Во исто време, курдските единици возвратија, при што загинаа 14 турски војници во судирите во близина на градот Рас ал-Аџин. Според ТАСС, Курдите тврдат дека уништиле четири турски тенкови на влезот во Тел Абијад, при што загинале петмина војници.

Курдските борци отвориле оган од нивните позиции во близина на Рас ал-Аџин, на што турската артилерија возвратила.

Рас ал-Аџин е првиот сириски град кој турските вооружени сили го нападнаа откако Анкара започна операција во северна Сирија со намера, како што тврди, да создаде безбедносна зона во која ќе можат да се вратат сириските бегалци.

Прочитајте и...  Пендаровски: Партиите беа блиску до договор за датум за избори, но во последните два дена комуникацијата е прекината

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат