Турскиот Парламент ги продолжи овластувањата за воени акции во Сирија и Ирак

Турскиот Парламент ги продолжи за уште една година овластувањата на Владата, според кои таа може да нареди прекугранични воени офанзиви на територијата на Сирија и Ирак доколку биде соочена со безбедносни закани.

Со тоа е продолжено овластувањето на турската Влада врз основа на кое од 2014 година на земјата и се овозможува да се бори против курдските бунтовници, екстремистите на Исламска држава и други групи кои Турција ги смета за терористи во Ирак и Сирија.

Актуелниот мандат истекува на 30 октомври.

Истовремено, Турција соопшти дека е подготвена да изврши нова офанзива во Сирија, со цел да го исчисти пограничното подрачје од курдски борци во Сирија, кои имаат поддршка од САД.

Прочитајте и...  Тројца заболени од Ковид-19 во Гевгелија

Прочитај повеќе

Забрзан пад на заразени со коронавирусот во Шведска, властите не се сигурни зошто

Слободен печат

Најмалку 32.000 луѓе во БиХ ја изгубиле работата од почетокот на епидемијата

Слободен печат

Шумското производство помало за пет отсто

МИА Агенција

СДСМ: Создаваме ново парламентарно мнозинство и нова Влада

Слободен печат

Чикаго воведува полициски час по насилствата и грабежите

Слободен печат

Здравствената агенција на ЕУ повика на повторно воспоставување на контролни мерки

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Паника во Кина: Се шири бубонската чума, уште едно село ставено во карантин по смртен случај

Слободен печат

Моментот кога Трамп беше итно евакуиран: Агент на тајната служба му кажа три збора, тој не знаеше како да реагира (ВИДЕО)

Слободен печат

Американски конвој нападнат на границата меѓу Ирак и Кувајт

МИА Агенција

Повеќе од 13 милиони луѓе во светот закрепнале од коронавирусот

МИА Агенција

На „Охридско лето” вечер концерт на полско-руското Дуо пијано 4 раце со Јулија Коќубан и Илја Максимов

МИА Агенција

Трамп напушти брифинг поради пукање во близина на Белата куќа

МИА Агенција