Турскиот Парламент ги продолжи овластувањата за воени акции во Сирија и Ирак – Слободен печат
ВестиРегион

Турскиот Парламент ги продолжи овластувањата за воени акции во Сирија и Ирак

Актуелниот мандат истекува на 30 октомври.

Турскиот Парламент ги продолжи за уште една година овластувањата на Владата, според кои таа може да нареди прекугранични воени офанзиви на територијата на Сирија и Ирак доколку биде соочена со безбедносни закани.

Со тоа е продолжено овластувањето на турската Влада врз основа на кое од 2014 година на земјата и се овозможува да се бори против курдските бунтовници, екстремистите на Исламска држава и други групи кои Турција ги смета за терористи во Ирак и Сирија.

Актуелниот мандат истекува на 30 октомври.

Истовремено, Турција соопшти дека е подготвена да изврши нова офанзива во Сирија, со цел да го исчисти пограничното подрачје од курдски борци во Сирија, кои имаат поддршка од САД.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close