1 C
Скопје

Турски државјанин обвинет за употреба на фалсификувана лична карта

Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе обвинителен предлог против 19-годишен државјанин на Турција, кој се обидел да излезе од државата на скопскиот аеродром со лажна германска лична карта.

– Обвинетиот, на 25.12.2020 година, на Меѓународниот аеродром Скопје, при излез од државава, пред овластени службени лица употребил лажна јавна исправа – германска лична карта на туѓо име, информираат од ОЈО.

Лицето се гони за кривично дело „фалсификување исправа” од член 378 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Прочитајте и...  83 санкции за брзо возење на автопатот Скопје - Тетово

Поврзани вести

Процес во три фази: Владата го усвои Националниот план за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Португалија ја претстави агендата за време на претседателството со ЕУ: Преговарачката рамка за С. Македонија меѓу приоритетите

Слободен печат

Курти со забрана за учество на парламентарните избори во Косово

Слободен печат

Се бараат начини за зближување на Скопје и Софија

Слободен печат

АМСМ апелира на внимателно возење: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Слободен печат

ВИДЕО I Орбан повторно го шокира светот: Оддаде признание на нацистички пилот, нарекувајќи го витез и херој

И.И.

Остави Коментар