-1 C
Скопје

Турската владејачка партија ќе поднесе жалба за пребројување на сите гласови во Истанбул

Потпретседателот на турксата владејачка партија, Али Ихсан Јавуз, соопшти дека е поднесена  жалба до Врховната изборна комисија за пребројување на сите гласови во Истанбул.

„Постои организарана нерегуларност и организирана злоупотреба на избројувањето на гласовите.“ истакна Јавуз.

Тој најави дека е поднесена жалба за пребројување на сите гласови во Истанбул, освен областа Бујукчекмеџе. Јавуз рече дека во таа област ќе биде побарано целосно поништување на изборите.

Според актуелните резултати, кандидатот на опозициската партија на ЏХП, Екрем Имамоглу, води со 48,80% добиени гласови наспроти кандидатот на владејачката АКП, Бинали Јилдирим со 48,55% добиени гласови.

Прочитајте и...  Поради наводна поврзаност со кинеската војска: Шаоми на црната листа на САД

Поврзани вести

ДИЖ: Методите на една од двете лаборатории што мереа во Пејпар Мил не се прифатливи

Слободен печат

Лашет вети борба против непријателите на демократијата

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ ќе собира потписи за поништување на законот за попис

Слободен печат

Во Вашингтон, Њујорк, Москва, мора да излеземе со дипломатски и политички „тешкаши”, вели Пендаровски за назначувањето амбасадори

Слободен печат

СДСМ: Владата обедбедува вакцини, а ВМРО ДПМНЕ обезбедува само деструкција и лажни вести

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Не може курир да биде виновен за тоа што бандитската власт на Заев владее со судството

Слободен печат

Остави Коментар