Турската владејачка партија ќе поднесе жалба за пребројување на сите гласови во Истанбул

Потпретседателот на турксата владејачка партија, Али Ихсан Јавуз, соопшти дека е поднесена  жалба до Врховната изборна комисија за пребројување на сите гласови во Истанбул.

„Постои организарана нерегуларност и организирана злоупотреба на избројувањето на гласовите.“ истакна Јавуз.

Тој најави дека е поднесена жалба за пребројување на сите гласови во Истанбул, освен областа Бујукчекмеџе. Јавуз рече дека во таа област ќе биде побарано целосно поништување на изборите.

Според актуелните резултати, кандидатот на опозициската партија на ЏХП, Екрем Имамоглу, води со 48,80% добиени гласови наспроти кандидатот на владејачката АКП, Бинали Јилдирим со 48,55% добиени гласови.

Прочитајте и...  Хаос во САД: Повредени пет полицајци, нападната полициска станица, нереди насекаде (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

„Луфтханза“ за три месеци претрпи загуба од 2,1 милијарда евра

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 4.5 степени го погоди грчкиот остров Крит

Слободен печат

Уредбата на Владата за помош на медиумите е селективна и не ги опфаќа сите медиуми

Слободен печат

Годишен извештај на ГРЕКО за С. Македонија: Потребни се конкретни резултати, работа и акции

Бојана Нојиќ

Северноамериканската нафта „Брент“ надмина 40 долари за барел

Слободен печат

Шведска признава дека требало да воведе рестриктивни мерки во земјава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МТСП:Исплатени надоместоците за невработените и стечајците за месец мај

Слободен печат

САС на МПЦ-ОА ги повикува верниците да ги почитуваат мерките за заштита за Духовденската задушница

Слободен печат

Бајден: Полицајците треба да пукаат во нога, а не во срце (ВИДЕО)

Слободен печат

Насковска: Во СОС детското село има 14 згрижувачи кои се грижат за 59 деца (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов Зеланд најави укинување на мерките за физичка дистанца

Слободен печат

Бесплатни 2 часа паркинг со превземање на апликацијата на ПОЦ

МИА Агенција