Турската офанзива во Сирија причина за раселување на 7.000 деца

Речиси 7.000 деца се раселени од почетокот на турската офанзива во североситочниот дел на Сирија, соопшти меѓународната хуманитарна организација „Сејв д чилдрен“, а ОН наведува дека повеќе од 176.000 луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови.

Организацијата нагласи дека многумина од раселените нашле засолниште во речиси 25 училишта во градот Хасакех, југоисточно од областа каде што Турција на 9 октомври ја почна офанзивата против Курдите во североисточниот дел на Сирија.

Хуманитарната група тврди дека во тој град и околните области нема вода за пиење бидејќи во борбите се оштетени водните пумпи.

Директорката на тимот на таа група за реагирање во Сирија, Соња Куш, побара неограничен пристап до децата на кои им е потребна помош.

Прочитајте и...  Јанушев од Македонска Каменица: Со победа на ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде обновата на Република Македонија

Прочитај повеќе

Засега границите со Србија и Косово остануваат отворени

Слободен печат

Бројот на новозаразени и натаму висок, Филипче информира дека секаде каде се попуштаат мерките пандемијата не спласнува

Слободен печат

Топло време, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Слободен печат

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат