Турската амбасада за инцидентот на аеродромот во Сараево: Дојде до „мал спор“ - Слободен печат

Турската амбасада за инцидентот на аеродромот во Сараево: Дојде до „мал спор“

Од Амбасадата на Турција во Босна и Херцеговина се огласија по повод денешниот инцидент на Меѓународниот аеродром во Сараево, информираат босанските медиуми.

Според овие извори,  од амбасадата соопштиле дека дошло до „мал спор“ меѓу членовите на обезбедувањето на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и припдниците на Граничната полиција на Босна и Херцеговина и порачале дека инцидентот не треба да ја засени важната посета на турскиот лидер.

– Не се случи ништо што би требало да се преувеличува. Односите меѓу Турција и Босна се на високо ниво. Ова е важна посета која не треба да биде засенета од така едноставен настан – изјавил неименуван извор од турската амбасада во Босна за локалните медиуми.

Прочитајте и...  Шест членки на ЕУ ќе ги разгледуваат реформите во Светската трговска организација

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

четири − два =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат