Турканици пред кумановскиот центар за социјални работи, граѓаните бараат информации за платежни картички

Новиот данок за корпоративниот сектор во буџетот на ЕУ годишно би придонел да се дополни со плус 10 милијарди евра, што пак е помалку од 0,2 отсто од обртот што го генерираат големите компании при работењето во ЕУ, велат од ЕК.

Со ваквите даноци би се финансирала отплатата на долгот за планираните издвојувања наменети како помош на економиите и секторите кои се најтешко погодени со корона кризата, соопштуваат од Комисијата.

Новиот данок за корпоративниот сектор во буџетот на ЕУ годишно би придонел да се дополни со плус 10 милијарди евра, што пак е помалку од 0,2 отсто од обртот што го генерираат големите компании при работењето во ЕУ, велат од ЕК.

Според планот кој се уште чека одобрување од 27те земји членки. ЕК на пазарот за капитал би се задолжила за рекордни 750 милијарди евра со кои би се финансирале издвојувањата за мерките за заживување на економиите погодени од корона кризата.

Прочитајте и...  Затвореник во КПУ Идризово позитивен на Ковид – 19, во изолација 10 затвореници

Брисел предлага воведување неколку видови на данок со цел да може да се финансира отплатата на долгот, вклучувајќи тука и нов данок за единствен пазар кој би стапил на сила најрано во 2024 година.

Меѓу новите извори на приходи за заедничкиот буџет на ЕУ ЕК разгледува и воведување данок за пластика и зголемување на давачките за емисијата на јаглероден – диоксид при увоз.

Водечкиот функционер на ЕУ за финансии Јоханес Хан оценува дека со данокот за единствен пазар би се опфатиле 70 илјади компании во Европа со обрт на средства од 750 милиони евра.

 

 

Прочитај повеќе

Димитров: Врвна амбиција на ВМРО-ДПМНЕ е да избегне правда низ административните и судски лавиринти

Слободен печат

Парични казни за 24 бугарски парламентарци поради неносење заштитна маска

Слободен печат

Заев: Создадовме пријатели околу нас и отворивме перспективи за идните генерации (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Ќе ги провериме сите политичари да видиме кој безмилосно го крадел сопствениот народ (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп најави „грандиозен” огномент во чест на 4 јули, градоначалничката повика жителите да останат дома

Слободен печат

Силјаноска: СЈО се појави зошто не го биваше јавното обвинителство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ: Не го затвораме цел Белград, само ноќните клубови и рестораните од 23 до 6 часот наутро

Слободен печат

Битиќи: Можеме и знаеме, го штитиме секое работно место, ги покачуваме платите

Слободен печат

ОБСЕ: Медиумите се во опасност, план за силна економска поддршка е итно потребен

Слободен печат

Стерјовски: Тирана да ја потпише и ратификува Европската повелба за регионални или малцински јазици

Слободен печат

Стојаноска: Да победи обновата, младите да останат во Републикава

Слободен печат

Виз Ер: Обновени рутите од и до нашата земја, достапни 34 дестинации

Слободен печат