Туристичките работници предупредуваат дека во Грција станува неподносливо жешко

топло жешко
Фото Профимедиа

Туристичките агенти предвидуваат промена на навиките на туристите. Експертите ги истакнаа ефектите од климатските промени и глобалното затоплување врз економијата. Неодамна имаше извештаи за првите директни последици за туризмот, витален сектор на грчката економија. Туристичките агенти проценуваат дека може да има прекини на популарните летни дестинации и туристички сезони поради екстремни настани, како топлотни бранови кои предизвикуваат непријатност и пожари.

„Според проценките на еколозите, фреквенцијата и интензитетот на екстремните горештини ќе продолжат да се зголемуваат, и до 2050 година половина од населението на Европа, главно на југот, ќе се соочи со висок или многу висок ризик од топлотен стрес“, анализира бугарскиот портал Новините. Се проценува дека смртните случаи поврзани со многу високи температури во следниот период може да бидат двојно, па дури и тројно повисоки“.

Големите компании за одмор, патувања и туризам, како што е TУИ, објавија дека размислуваат и понатаму да им обезбедат на своите клиенти осигурително покритие за оние кои можат да бидат погодени од настани поврзани со климатските промени.

Туроператорите предвидуваат промена на навиките на туристите, кои веројатно отсега ќе бараат погостопримливи климатски зони. Омилените дестинации во јули и август, како Грција, можат да ја поместат „високата сезона“ неколку месеци пред или по жешкото лето.

На пример, мај и јуни или септември и октомври. Загриженоста за ефектите врз грчкиот туризам е зголемена со извештаите за смртни случаи на туристи на грчките острови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот