ТУРИСТИ, ВНИМАТЕЛНО: Плажите во Албанија небезбедни! – Слободен печат
ВестиРегион

ТУРИСТИ, ВНИМАТЕЛНО: Плажите во Албанија небезбедни!

Долж албанското крајбрежје се потребни околу 5000 чувари на плажа

Препораките на Високата државна контрола (ВДК) на Албанија за безбедност на плажите, не биле земени предвид од надлежните институции, па така и оваа сезона постои истиот проблем.

Земајќи ги предвид настаните во кои туристи го загубија животот на албанските плажи, Високата државна контрола бара од Министерството за туризам, локалната власт-општините, да бидат одговорни за склучување на договори со чуварите на плажите. Исто така ВДК препорачува да биде определен начинот и институцијата која би била одговорна за лиценцирање и обука на чуварите на плажите, како и на секои 100 метри да има чувари, за поефикасно да можат да се набљудуваат туристите, пренесува албанската телевизија „Scan“.

Според нив, долж албанското крајбрежје се потребни околу 5000 чувари на плажа, статистика која е доста оптимистичка и за вработувањето на младите во летната сезона. Оваа институција, исто така, набројува и голем број проблеми поврзани со непризнавањето на професијата на чувар на плажа или реалниот недостаток на кули за набљудување и нивнотото растојание.

Во Албанија веќе функционира Единицата за туризам „Таск форс“ која ги набљудува Станиците на плажите, во кои меѓу другото има и зона за брза помош за туристите.

Инаку како што јавуваше Топ Чанел четворица повозрасни туристи го загубија животот во последните 10 дена на плажите во Драч и Валона, додека неколку други се соочија со опасни ситуации во морето.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close