1 C
Скопје

Турците во три сета ја решија БиХ, утре против Македонија ќе играат за прво место

Одбојкарската репрезентација на Турција ја оправда фаворитската улога и со 3:0 ја совлада БиХ во квалификациите за ЕП. На квалификацискиот турнир кој се игра во Арената „Борис Трајковски“, Турците без многу мака го совладаа аутсајдерот БиХ со 25:15,25:17,25:18 и во утрешниот дуел со Македонија ќе играат за првото место.

Селекцијата на БиХ вчера загуби од Македонија со 3:1, но денеска не успеа да освои сет против квалитетната репрезентација на Турција која доминираше и во блокот и во нападот.

Утрешниот натпревар (18 часот) помеѓу Македонија и Турција ќе го даде победникот на првиот квлаификациски турнир по што веднаш ќе стартува и вториот турнир. Пласман на Европското првенство ќе обезбеди првопласираната репрезентација по двата турнири додека место на ЕП ќе имаат и петте најдобро второпласирани репрезентации од седумте групи.

Прочитајте и...  Шкендија ремизираше, Македонија ЃП поразена на подготовките во Анталија

Поврзани вести

Неверојатниот Јокиќ го чека супер максимален договор

Слободен печат

Шкендија ремизираше, Македонија ЃП поразена на подготовките во Анталија

Слободен печат

Се надевам дека навивачите ќе му простат на Ѓоковиќ

Слободен печат

Бабиќ: Одличен потег беа подготовките во Хрватска, младите добро се претставија

Слободен печат

Пикси ќе биде новиот селектор на Србија за плата од милион евра

Слободен печат

Барса ќе продолжи без Меси кој започна да го учи францускиот јазик!?

Слободен печат

Остави Коментар