Турците во проблем, им се закануваат ригорозни санкции од УЕФА

Сè е поголем бројот на оние кои сакаат, од безбедносни причини, сакаат да го променат домаќинот на финалето за оваа сезона во фудбалската Лига на шампионите во моментот кога турската војска врши операции против Курдите на северот од Сирија.

Освен тоа, Турците се соочуваат и со казна од УЕФА поради поздравот за загинатите војници во Сирија после одиграниот натпревар во Париз против Франција (1:1) во квалификациите за ЕП 2020.

За Европската фудбалска куќа ова е скандалозно мешање на политика и спорт, а ваквото салутирање се случи и минатиот петок во победата над Албанија. Освен фудбалерите, и навивачите на Турција поздравуваа со војничкото салутирање.

Прочитајте и...  Серхио Рамос ги збудале жените, има подобро тело од Роналдо (ФОТО)

Дефинитивно Турција ризикува да добие казна или суспензија, да им одземе евентуално сигурното место на ЕП 2020 година или пак да му одземе правото на Истанбул на „Ататурк Олимпискиот стадион“ да го организира финалето на ЛШ за оваа сезона.

– Ќе се држиме до автономијата и независност во спортот, но сигурно не можеме да ги замениме Обединетите нации, Европската унија, државите, дипломатите, амбасадорите и останатите полициски институции. После тоа, одлуката ќе биде донесена во соработка со Извршниот одбор и претседателот на УЕФА – рече Ува за „Тутомеркато“.

Прочитајте и...  Во Франција маските стануваат задолжителни во затворен простор од идната недела

УЕФА веќе ги одреди домаќините на финалните мечеви во ЛШ за наредните три сезони. Во 2021 година ќе се организира во Санкт Петербург, во 2022 е Минхен, а во 2023 година Лондон.

Прочитај повеќе

Јокиќ го победи коронавирусот и почна со тренинзи во Орландо (ВИДЕО)

Слободен печат

ПСЖ најде начин да го убеди Мбапе да остане, цехот ќе го плати Нејмар

Слободен печат

Гвардиола и Сити и ја крадат најголемата желба на Барселона

Слободен печат

Нова лудорија на Марадона, со ѕвер од 200.000 евра влезе на фудбалски терен (ВИДЕО)

Слободен печат

Михајловиќ и Гатузо, фотографија која ја воодушени Италија

Слободен печат

Серхио Рамос ги збудале жените, има подобро тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПАДНА ДОГОВОР: Челси уште сега е победник на преодниот рок, Хаверц доаѓа на „Стемфорд бриџ“

Слободен печат

Откако ја победи УЕФА, Гвардиола влезе во војна на зборови и о првиот човек на Ла Лига

Слободен печат

Сега и Кувајтските петро-долари влегуваат во фудбалот, на мета италијански гигант

Слободен печат

Шпанците тврдат дека Ѓоковиќ се подготвува за настап на УС Опен

Слободен печат

По исфрлањето од ноќен клуб Халанд се врати на „работата“ на нива

Слободен печат

Мекгрегор за роденеден си се почести со часовник вреден половина милион долари (ФОТО)

Слободен печат