Турција вети дека ќе одговори на можните санкции на САД

Турција вети дека ќе одговори на санкциите на САД, кои ги смета за неприфатливи, кои може да бидат воведени поради купувањето на руските ракетни системи Ц-400. Ова го изјави првиот дипломат на Анкара, според кого американскиот претседател Доналд Трамп сака да избегне таква мерка.

Испораките на делови од системот во Турција започнаа претходно овој месец, што за возврат го наведе Вашингтон да ја отстрани Анкара од борбената програма на Ф-35 поради загриженоста за безбедноста.

– Ако САД покажат конфликтен став кон нас, ние ќе одговориме како што рековме. Ова не е закана или блеф – рече министерот за надворешни работи Мевлут Чавусоглу.

– Ние не сме земја која ќе се наведнува над оние што покажуваат непријателство кон Турција – рече тој, додавајќи дека не очекува САД да преземат слични мерки.

Прочитајте и...  Градоначалникот на Каракас почина од последиците на коронавирусот

– Трамп не сака да наметне санкции за Турција, и тој често вели дека неговата администрација и претходната американска администрација се исто така одговорни поради тоа што Турција да не можеше да купи системи „Патриот“. Тоа е вистина – рече министерот за надворешни работи.

Американскиот претседател постојано го обвини својот претходник Барак Обама за акциите на Турција, но обично не ја обвинува сопствената администрација.

Во исто време минатата недела САД објавија дека лансираат постапка за отстранување на Турција од борбената програма на Ф-35 што ја користат НАТО и другите сојузнички земји.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат