Турција веќе не го слуша НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган неодамна изјави дека постојат држави кои имаат нуклеарни ракети, додека Турција, како што рече , не смее да поседува таков тип на проектили.

– Некои држави имаат проектили со нуклерани боеви глави, и тоа само еден или два проектили. Но, ние како Турција не смееме да имаме ниту една, што за мене е неприфатливо, изјави Ердоган.

Изјавата на Ердоган е практично упатена кон Израел, држава за која тој вели дека поседува проектили, со кои ги плаши и уценува останатите држави во регионот.

Ова е прв пат Ердоган да го посочи Израел како држава која , како што самиот оцени, е недопирлива и на која се и е дозволено. Оваа изјава Турскиот претседател ја даде за време на собирот на неговата владеачка партија, што се толкува како обид да ја подобри својата позиција пред гласачите за претстојните избори.

Прочитајте и...  ОН предупредува: Речиси 690 милиони луѓе во светот се гладни

Аналитичарите пак се повикуваат на неговата неодамнешна изјава во која Ердоган предупреди дека при евентуален регионален судир меѓу Иран и Саудијска Арабија, Турција нема да биде пасивен набљудувач.

Особено што тензиите меѓу овие два нафтени , верски и регионални ривали, се се поголеми, и имаат своја нуклеарна програма која од цивилна брзо може да се пренамени за воени цели.

Турција изминатиот период , со помош на Русија, почна да развива своја нуклерана програма.

Сепак, како потписничка на меѓународниот договор за неширење на нуклеарно оружје, сегашната програма која Турција ја равива се однесува само за енрегетски цели.

Воените аналитичари сметаат дека Турција под лидерство на Ердоган се обидува да направи геостратешки напредок во регионот на Блискиот исток, обидувајки се пред меќународната заедница да ја протурка идејата Турција да стане нуклеарна сила.

Прочитајте и...  Казни за 147 непрописно паркирани возила

Настојувањата на Анкара се проблематични ако се земе во предвид дека Турција е земја членка на НАТО, па оттаму и правилата и стандардите кои владеат во НАТО алијансата.

Турција е клучен сојузник во НАТО и го штити јужното крило на алијансата и Европа од руската експанзија

Од друга страна Турција со приближувањето кон Русија и купувањето на оружје спротивно на НАТО начелата, стана непослушен сојузник, кој од ден на ден се оддалечува од Европа и Нато и се приближува кон Москва.

Прочитај повеќе

Во Прилеп гласаат 489 болни и немоќни меѓу кои и 44 штитеници од Домот за стари лица

Слободен печат

ДИК: Гласањето се одвива мирно и без никакви проблеми

Слободен печат

Франција им оддаде почит на сите кои се бореа против коронавирусот

Михаило Донев

Апел за заштита на новинарите и медиумските работници за време на изборниот процес

Слободен печат

Искористи ги летните викенди за брза и интересна преобразба на домот

СП.

Русија за прв пат бележи поголеми приходи од златото отколку од гасот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јапонски пратеник призна дека примил мито од кинеска компанија

Слободен печат

Франција со реципрочен одговор за Кина, го ограничи бројот на летови на кинески авио – компании

Слободен печат

Гласањето на болни и изнемоштени во Делчевско се одвива во најдобар ред

Слободен печат

Скандал на еден од најпрестижните британски универзитети: Десетина жени тврдат дека биле силувани (ФОТО)

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОГНОЗИ: Најлошото сценарио за Велика Британија е 120.000 мртви од Ковид-19 во вториот бран

Слободен печат

Од утре граѓаните ќе може да ги користат ваучерите за летување

Слободен печат