Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Властите во Турција спречија обид за шверцување 276 мигранти кои имале намера да стигнат до Европа со брод, објави турската новинска агенција Анадолија.

Во акцијата се уапсени осум лица осомничени за трговија со луѓе.

Екипи на полицијата и крајбрежната стража ја спроведоа акцијата на бродот во пристаништето во близина на Измир, кој се подготвувал да замине со 276 мигранти, меѓу кои 46 жени и 59 деца, од Авганистан, Бангладеш, Сирија, Сомалија и Иран.

Се претпоставува дека мигрантите планирале да стигнат до Европа преку Турција и преку остров во Грција.

Оваа рута е вообичаена за пристигнување во Европа од оваа насока, додека некои мигранти од Турција се обидуваат да влезат во Грција преку реката Марица, која се наоѓа на границата меѓу двете земји.

Прочитајте и...  Почна конститутивната седница, Со 115 гласови „ЗА“, Шахпаска избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието (ФОТО)

Прочитај повеќе

Во исчекување на протоколите, МОН објави прирачник за чистење на училиштата

Слободен печат

Од почетокот на кризата околу 20.000 луѓе загубиле работа: Работодавачи делат откази и на хронично болни лица

Се урна понтонски мост при воена вежба во Русија, повредени 18 лица

Слободен печат

Цивил со осуда против насилството и делата од омраза

Слободен печат

Едно лице обвинето за недозволено поседување оружје и муниција во Скопје

Слободен печат

„Букинг“ отпушта 4.000 вработени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СДСМ и понуди на ДПА да биде дел од владината коалиција

Слободен печат

Пад на приходите на „Дизни“ за 42 отсто

Слободен печат

Букинг ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени

Слободе печат

Одбележување Светска недела на доење – поддршка на доењето за поздрава планета

Слободен печат

Министерство за одбрана: Нашите војници во УНИФИЛ во Либан се безбедни

Слободен печат

Јужна Кореја прави сателит за следење на активностите на Северна Кореја

Слободен печат