Турција си обезбеди настап на Евро 2020

Репрезентацијата на Труција на Турк Телеком арената во Истанбул одигра 0:0 против Исланд и си го визира пласманот на ЕП. Во пресрет на последното коло од групата Х, Турција е лидер со 20 бодови, еден повеќе од Франција која има натпревар помалку, но што е поважно четири повеќе од Исланд со што и теоретски обезбедија една од првите две позиции.

Натпреварот на Турк Телеком арената не донесе многу возбудувања посебно во првото полувреме кога единствената шанса не ја реализира Бурак Јилмаз.
Во второто полувреме, Исланд заигра поофанизвно но не можеше да го пробие турскиот бедем, а за одбележување е шутот на Магнусон кој дефанзивецот на Турција, Демирал го запре на самата гол линија.

Прочитајте и...  Вебер: ЕУ е должна да ги прекине преговорите за членство со Турција

Прочитај повеќе

Де Бласио: „УС Опен“ ќе се одржи, но без публика!

Слободен печат

Анри клечеше осум минути и 46 секунди! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо немаше трпение и веднаш ја напушти прес конференцијата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ибра: Ова не е „големиот Милан“, не сум играч за Лига Европа!

Слободен печат

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат