Турција почна копнена операција во Сирија

Турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници навлегоа во североисточна Сирија, соопшти турското Министерство за одбрана. Со тоа е покрената копнена офанзива против курдските борци на милицијата.

Претходно, турските воени авиони и артилерија пукаа врз позиции на курдските борци во прекугранична воена операција, само неколку дена откако американските трупи се повлекоа од областа.

Сириските набудувачи во курдските области велат дека најмалку седум цивили се убиени во турските воздушни напади во североисточна Сирија.

Прочитајте и...  Борисов: Нема да затвораме ништо, кој сака нека се прибере дома и нека седи заклучен, не е забрането

Прочитај повеќе

Најголемиот негативец во политиката на САД: Се сврте против Трамп, а заради него светот неколку пати беше на работ на бездната (ФОТО)

Слободен печат

ЕУ ќе воведе повеќе антимонополски закони за најголемите американски компании

Слободен печат

Милевски: ЛДП се залага за враќање на довербата во судството, каде ниту парите ниту политичките партии би биле пресудни

Слободен печат

Макрон денеска ќе ја претстави новата влада

Слободен печат

Директорот на ФДА се сомнева во најавите на Трамп за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Нов пакет мерки вредни 1,5 милијарди долари за чилеанската средна класа поради Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј” од 5G мрежата, но воведува ограничувања

Слободен печат

ДУИ бара само премиер, Села албанска цела да е?!

Соња Христовска Угриновска

Поради голем број новозаразени со Ковид-19, одложено отворањето на Таџ Махал

Слободен печат

Хјустон и Остин бараат дозвола да наредат луѓето да останат дома поради Ковид-19

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Слободен печат

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Слободен печат