Турција од ЕУ бара повеќе пари за справување со сириските бегалци: „Шесте милијарди евра нема да го решат проблемот“ - Слободен печат

Турција од ЕУ бара повеќе пари за справување со сириските бегалци: „Шесте милијарди евра нема да го решат проблемот“

Европската унија би требало да одвои повеќе од шест милијарди евра за фондот за сириските бегалци и да го забрза приливот на пари, изјави денеска заменикот министер за надворешни работи на Турција, Фарук Кајмакчи.

Со парите од ЕУ се згрижуваат околу 3,5 милиони сириски бегалци во Турција, а за возврат Турција вети дека ќе запре понатамошна имиграција во Европа.

– Протокот на пари треба да се забрза и износот на готовина треба да се зголеми, рече Кајмакчи пред новинарите.

– Сè додека е присутна кризата, ние мора да работиме заедно. Кога ќе се потрошат, тие шест милијарди евра нема да го решат проблемот, додаде Кајмакчи.

Европската унија, која го основаше фондот во 2015 година, објави дека досега во фондот биле дозначувани над 5,6 милијарди евра, повеќе од 3,5 милијарди евра се договорени, а над 2,4 милијарди евра се исплатени.

Кајмакчи истакна дека сириските бегалци ја чинат Турција вкупно околу 40 милијарди долари.

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

Остави Коментар

2 × one =

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат