Турција ги повика САД да заземат неутрален став за Кипар

Меморандумот за разбирање, потпишан оваа недела меѓу Соединетите Американски Држави и Кипар ќе им наштети на напорите за решавање на кипарското прашање, наместо да придонесе за мир и стабилност, соопшти денеска турското Министерство за надворешни работи.

„Меморандумот за разбирање, потпишан на 12 септември 2020 година помеѓу администрацијата на САД и Кипар, кој предвидува формирање Центар за безбедност на копно, поморство и пристаниште, „ја игнорира кипарската турска страна”, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи Хали Аксој.

Тој рече дека чекорите преземени од САД за укинување на ембаргото за оружје против кипарските Грци и вклучување на грчката страна во својата програма за меѓународно воено образование и обука (ИМЕТ) ја нарушија рамнотежата меѓу двата народа на островот и ги зголемија тензиите во источниот Медитеран.

– Ги повикуваме Соединетите Американски Држави да се вратат на својата традиционална политика на неутралност во однос на островот и да придонесат во напорите за решавање на кипарското прашање, рече Аксој.

На 1 септември, САД до 2021 фискална година ги укинаа ограничувањата за извоз на несмртоносна опрема за одбрана и обезбедување услуги во оваа област наменети за Кипар. 

Прочитајте и...  ФОТО: Целосно променет извештајот за убиството на Фахризадех, новите детали ќе ве шокираат

Поврзани вести

Првиот човек на Католичката црква во Албанија, монсињор Френдо ја доби битката со Ковид-19

И.И.

Во Германија ќе се воведуваат даночни олеснувања за лицата кои работат од дома

И.И.

Ќе се формира заеднички Медиа центар при Главниот штаб за управување со кризи

Слободен печат

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Слободен печат

ВИДЕО: Првата дама Ѓоргиевска дел од проектот „Трешн Фешн 2020″

Слободен печат

ФОТО: Опозицијата на нозе, велат ќе се продава Гоце за зделка со марихуана

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian