Турци сакале да влезат во Македонија со фалц-украински дозволи за престој, ги платиле по 4.000 евра

Фото: Влада на Република Северна Македонија

Двајца турски државјани биле уапсени вчера на „Табановце“, откако приложиле фалсификувани украински дозволи за престој, соопшти МВР.

„На 03.06.2023 во 13:15 часот на граничниот премин Табановце, на излез од државата, биле лишени од слобода О.Е.(26) и Б.У.(41), двајцата од Р.Турција. При извршена контрола тие приложиле украински дозволи за престој, при што било констатирано дека тие им биле фалсификувани. Во извршениот разговор двајцата изјавиле дека дозволите ги набавиле во Р.Турција за сума од околу 4.000 евра“, велат од полицијата.

О.Е. и Б.У. биле предадени во СВР Куманово за понатамошна постапка.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот