Тухел ќе биде награден со нов договор

epa09236110 Manager Thomas Tuchel of Chelsea celebrates with the trophy after winning the UEFA Champions League final between Manchester City and Chelsea FC in Porto, Portugal, 29 May 2021. EPA-EFE/Susan Vera / POOL

Томас Тухел ќе потпише нов договор со Челси, објави италијанскиот новинар, Фабрицио Романо.

Челси синоќа по втор пат стана европски шампион откако во финалето го совлада Манчестер сити, а управата на „сините“ не планира да мирува и во наредните денови ќе разговара со најзаслужниот за големиот успех, Томас Тухел за продолжување на соработката.

Германецот кој на почетокот од годинава пристигна на „Стемфорд бриџ“ се очекува да потпише нов двегодишен договор со можност да се продолжи за уште една сезона, пишува италијанскиот новинар Фабрицио Романо.
Новиот договор со најави и самиот Тухел и тоа веднаш по самото финале.
– Не сум 100 проценти сигурен, но со оваа победа можеби веќе имам нов договор – изјави Тухел, кој притоа додаде дека сака да биде дел од Челси и во наредните години.

ВИДЕО: Челси е новиот европски шампион, Тухел станува „кошмар“ за Гвардиола!

 

Видео на денот