Централниот регистар домаќин на светски бизнис регистри од над 60 држави

Над 160 претставници на корпоративни деловни регистри од над 60 држави од денеска присуствуваат на 16. годишна конференција на Форумот за корпоративни регистри што се одржува во Скопје и Охрид.

Делегатите за време на петдневната конференција ќе разменат знаења и искуства, а ќе дебатираат и за искуствата од диунг бизнис, предизвиците при управувањето со модерните регистри и за новите ИТ технологии во оваа област. На 12-те планирани сесии ќе говорат 52 говорници од различни држави од Европа, Северна Америка, Австралија, Африка и Азија.

Премиерот Зоран Заев, кој утринава се обрати на официјалното отворање на конференцијата, оцени дека иницијативите за регионално и меѓународно поврзување шти ги преземаат Република Северна Македонија и Централниот регистар имаат заедничка цел, а тоа е развој на земјата на глобално ниво, промовирање како земја со поволна деловна клима, отворање на македонскиот пазар и развој на капиталните инвестиции.

Прочитајте и...  Палмер: Турција да ги намали тензиите на грчко-турската граница кај Александополис

„Како стожер во креирањето на деловната клима и промотор на дијалогот меѓу приватниот и јавниот сектор, Централниот регистар прерасна во електронски сервис на деловната заедница и граѓаните. Токму затоа претставува значаен импут во формирањето на барањата преточени во реформските иницијативи и политики на Владата кои се насочени кон зголемување на растот на стопанството, промовирање на здрава и поволна деловна клима и промовирање на нашата земја како поволна дестинација за инвестиции“, истакна Заев.

Според него, значајно е пуштањето во употреба на регионалниот дигитален регистарски портал на Агенцијата за деловни регистри на Србија и Централниот регистар на Северна Македонија, кој заедно со проектите за воведување на заедничка царинска унија и развојот на комуникациските инфраструктурни врски во регионот треба да овозможат реално функционирање на заедничкиот пазар на Западен Балкан.

Прочитајте и...  Променливо облачно време со дожд, температура до 19 степени

И директорката на Централниот регистар Марија Бошковска-Јанковски со порака дека регистрите не смеат да си дозволат повеќе да функционираат изолирано во своите национални системи.

„Во време кога за светот се вели дека е глобално село, бизнис регистрацијата е исклучително затворен процес. Почнуваме со размена на квалитетни, официјални податоци, но размислуваме и разговараме за се она што можеме ние како регистри, како јурисдикции, да го направиме за да поддржиме и поттикнеме прекугранична соработка на бизнисот“, истакна Бошковска-Јанковски.

Годишната конференција на Форумот за корпоративни регистри, кој е асоцијација на меѓународни бизнис регистри, веќе 16 години се одржува во различни држави и на различни континенти со цел да ја задржи поврзаноста на земјите ширум светот. Делегатите на Форумот првпат се сретнале во Окленд во Нов Зеланд во 2003 година.

Прочитајте и...  Корона дијалози: Здравствената не смее да прерасне во политичко – правна криза

Прочитај повеќе

„EasyJet“ укинува една третина од работните места

Слободен печат

Нови 25 случаи на коронавирус во Србија, едно лице почина

Слободен печат

Османи: Ако деновиве продолжи интензивната комуникација меѓу партиите, мислам дека може да се сретнеме некаде околу 5 јули

Слободен печат

Кандидатските листи стокмени, се чека датумот за избори

Сите 38 нови пациенти со Ковид 19 се од исти семејства и кластери

Невработеноста во Франција на ниво од 1996 година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На малчанскиот бербер му се заканува казна од 10 години до доживотен затвор

Слободен печат

Доколку бидат изземени од мерката „ваучери за домашен туризам“ 800 туристички агенции ќе затворат

Слободен печат

Шекеринска: Избори треба да организираме час поскоро затоа што ни треба држава и институции со полн капацитет

Слободен печат

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Слободен печат

Ќе има казни доколку угостителите покрај укажувањета продолжат да не ги почитуваат протоколите

Слободен печат

Јапонија е „сериозно загрижена“ поради усвоениот закон за Хонгконг

Слободен печат