Трујачи фрлиле отров низ Гостивар, мртви кучиња на улиците

Фото: „Гостивар прес“ / Фејсбук

Нов случај на масовно труење на улични кучиња е забележан вчеравечер во Гостивар, објави локалниот портал „Гостивар прес“.

По двата вознемирувачки случаи во Струга, во кои насилник со пушка уби голем број кучиња, а неколку дена подоцна беа отруени уште десетина, вчера и на гостиварските улици на неколку места можеле да се видат беспомошни и отруени кучиња, пишува порталот.

– Вчеравечер во Гостивар на неколку локации забележани се повеќе затруени кучиња-скитници. Граѓани кажуваат дека се ужаснале од глетката – животните беспомошно во агонија лежеле на улица. Голем број гостиварци го осудуваат труењето на кучињата, бараат да се утврди одговорност и реагираат дека надлежните треба да го решаваат проблемот со бездомните животни на хуман начин, според законите – пишува „Гостивар прес“.

Активистите за заштита на животните со години апелираат проблемот со уличните кучиња да го решат оние кои за него се надлежни – општините. Но, додека локалните, а и централните институции постојано си ја префрлаат одговорноста за решавање на проблемот, улиците на нашите градови стануваат сѐ понебезбедни – помалку поради кучињата што касаат, отколку од насилниците-луѓе – пукачите и трујачите.

Човек на човека му е улично куче

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот