Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

Канадскиот премиер Џастин Трудо вчера присуствуваше на протест против расизмот во Отава и клекна во знак на солидарност со демонстрантите.

По убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис при полициското апсење, низ САД избувнаа протести поради бруталноста на полицијата, кои на моменти беа и насилни, а имаше и слични протести во други земји, вклучително и Канада.

Трудо во Отава пристигна со обезбедување носејќи црна платнена маска на лицето. Откако неколку демонстранти го повикаа да клекне, тој го стори тоа, по што тие му се заблагодарија.

Тој кимна со главата и демонстрантите извикуваа „црните животи се важни”.

Трудо на почетокот од неделава изјави дека Канаѓаните се ужаснати од убиството на Флојд.

Прочитајте и...  Богојески: Јас ви гарантирам дека како што Заев не расчисти со Груевски, така и Мицкоски нема да расчисти со Заев

Прочитај повеќе

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат

Заев му подари три знамиња на Мицкоски, од нашата држава, ЕУ и НАТО

Слободен печат

Полицајци даруваа крв, собрани 20 единици крв во Кавадарци

Слободен печат

Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

Слободен печат

Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат

Николоски: Го прашувам Заев што бара Боро Марлборо секој викенд во Швајцарија со највисоки членови на неговото семејство?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Супер дедо од Индија го победи коронавирусот на 104 години – пред 100 години ја преживеал шпанската треска

Слободен печат

Заев за прочистување на правосудството, Мицкоски за ветинг на политичарите

Слободен печат

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат