Трудо: И САД придонесоа за уривањето на украинскиот авион

Патниците и екипажот на украински Боинг, погоден од иранска ракета, би биле живи доколку не беше за неодамнешната ескалација на тензиите во регионот во кој придонесе Вашингтон, рече канадскиот премиер Џастин Трудо во интервју за каналот Глобал.

Канадскиот премиер рече дека загинатите при уривањето на украинскиот „Боинг“ би биле живи доколку немаше ескалација на тензиите со Иран, за што придонесоа и САД.

Патниците и екипажот на украински Боинг, погоден од иранска ракета, би биле живи доколку не беше за неодамнешната ескалација на тензиите во регионот во кој придонесе Вашингтон, рече канадскиот премиер Џастин Трудо во интервју за каналот Глобал.

Меѓународната заедница беше „многу јасна во врска со потребата од денуклеаризација на Иран” на воен план, но и за олеснување на „тензиите во регионот, кои исто така беа предизвикани од американските акции”, рече Трудо.

„Ако не беше затегнатоста и неодамнешната ескалација во регионот, верувам дека овие (загинатите) Канаѓани би биле денес во нивните домови и со нивните семејства”, додаде Трудо, зборувајќи за 57 Канаѓани кои беа на тој лет.

Прочитајте и...  Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Трудо додаде дека „очигледно” било добро ако Вашингтон претходно ја известел Отава за нападот на беспилотното летало, при што беше убиен Сулејмани.

Тој алудираше на тоа дека САД и Канада, како членки на НАТО, се всушност сојузници.

Мајкл Мекејн, сопственик на „Maple Leaf Foods”, канадски гигант за храна, во неделата вечер на Твитер упати зборови за американскиот претседател Доналд Трамп, иако не го именуваше.

Како одговор на смртта на неговата сопруга и дете на еден негов вработен на тој лет од Иран, Мекејн напиша дека „вашингтонскиот нарцис” ја сноси и вината за несреќата и му префрли дека го „дестабилизира” Блискиот Исток.

Трудо порано го повика иранскиот претседател Хасан Рохани „целосно да ја расветли“ катастрофата и побара Канада да учествува во истрагата.

Прочитајте и...  Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Канадските експерти пристигнаа во Техеран заради истрагата.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат