-3 C
Скопје

Тропската бура Елида близу Мексико денеска треба да прерасне во ураган

Тропската бура Елида, која се формираше во близина на пацифичкиот брег на Мексико, според најавите, денеска треба да прерасне во ураган.

Невремето се движи од копното и за сега нема предупредувања, но американскиот Национален центар за урагани наведува дека делови од западниот мексикански брег и јужна Калифорнија во наредните два дена би можеле да бидат погодени.

Елида синоќа донесе ветер со брзина од 100 километри на час, јавија локалните медиуми.

Во соопштението на Националниот центар за урагани се наведува дека Елида денеска ќе стане ураган и утре ќе почне да слабее.

Прочитајте и...  Заев: Имаме раст на платите во ноември, Владата е посветена на покачување на платите до 34.000 денари во следните четири години

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар