Тројца судии ќе одлучат дали Боки 13, Јанева и Милевски ќе седнат на обвинителна клупа

Наредната недела скопскиот кривичен суд ќе го оценува обвинението за случајот „Рекет“. Тројца судии од кривичниот совет на скопска „единица“ ќе пресечат дали ќе има судење за поднесеното обвинение од страна на шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. Обвинителката, планира на обвинителна клупа да седнат Бојан Јовановски, ексшефицата на СЈО Катица Јанева и Зоран Милевски.

Паралелно, адвокатскиот тим на Јанева, најави дека ќе поднесат приговор на обвинението, со што судот ќе го добие наредната недела. Адвокатката на ексшефицата на СЈО во изјава за медиумите вели дека очекуваат Јанева да излезе од затворскиот притвор.

Кривичниот суд засега нема решено дали ќе ја прифати гаранцијата од три станови за Јанева да излезе од скопскиот истражен затвор. Претходно, Апелација не го разгледа предлогот, зашто скопска „единица“ го отфрлил како неоснован, без да донесе прецизна одлука.

Прочитајте и...  Расте побарувачката за работници во земјава

Да излезе од притвор бара и првообвинетиот Јовановски, кој се жали на влошена здравствена состојба поради хируршки зафати. Според неговата одбрана, тоа го спречило Јовановски да ја објасни својата верзија на случајот „Рекет“.

Јовановски и Милевски се товарат за кривичното дело  примање награда за противзаконито влијание, а Боки 13 дополнително и за перење пари. Додека поранешната специјална обвинителка за злоупотреба на службената положба. Според обвинителството, Јовановски влијаел кај Јанева, за осомничениот во случајот „Империја“ на СЈО Камчев да излезе од притвор, а Камчев за тоа на Јовановски и на Милевски им дал еден и пол милиони евра. Зделката за Јанева се 50.000 евра и тросед, двосед и фотелја вредни околу 5.000 евра.

Прочитајте и...  Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Бројот на новозаразени и натаму висок, Филипче информира дека секаде каде се попуштаат мерките пандемијата не спласнува

Слободен печат

Топло време, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Слободен печат

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат