РАНЕТИ РУСКИ ГРАНИЧАРИ ВО НАПАД: Екипажот на севернокорејскиот брод пукал на Руси!

Тројца припадници на руската погранична служба се ранети денес во напад на екипажот од севернокорејски чамец кој се занимавал со ловокрадство во Јапонското море, објави руската федерална служба за безбедност.

„Членовите на екипажот на севернокорејскиот чамец, во кои имаше повеќе од 45 луѓе, извршиле вооружен напад на членовите на надбљудувачките групи на бродот на пограничната служба. Тројца граничари се тешко ранети“, наведоа од руската федерална служба за безбедност.

Руската агенција Тас додава дека граничарите преземале одлучни мерки за сузбивање на илегалните активности.

Според наводите, два севернокорејски чамци и 11 моторни чамци влегле во руската економска зона во Јапонското море и тие се запленети.

Прочитајте и...  Во Риека хоспитализирани девет лица под сомнение дека се заразени со коронавирус

Прочитај повеќе

Вељановски: Србија отсекогаш имала арогантен и патерналистички став кон Црна Гора

Слободен печат

Се тестираат два нови сомнителни случаи на коронавирус во Косово

МИА Агенција

Белата куќа побара од Конгресот 2,5 милијарди долари за борба со коронавирусот

МИА Агенција

Украинска амбасада во Белград: Антиукраинска и антисрпска провокација на Саемот за туризам во Белград

МИА Агенција

КАКО се шири коронавирусот во Иран?! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Пецас: Веднаш започнува изградба на затворените центри за бегалци и мигранти на островите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Хилари Клинтон: Приоритет на изборите е да се испрати Трамп во пензија

Слободен печат

Конте: Италија е безбедна земја за патувања и туризам

Слободен печат

Деркоски: Ниту еден избирач нема да може да гласа без важечки личен документ на изборите на 12 април

Слободен печат

САД покрена постапка против Хафтар за воени злосторства

Слободен печат

Трамп: Ниту сакам да ми помогне, ниту ми помогнала некоја земја да победам на изборите

Слободен печат