Тројца хрватски пратеници, осомничени за проневера останаа без пратенички имунитет

Хрватскиот Парламент денеска го укина имунитетот на пратениците Дарко Пуљашиќ и Винко Гргиќ од ХДЗ, односно СДП, како и на Дражен Баришиќ поради покренување истрага за „случајот Јанаф”.

УСКОК (Управа за сузбивање копција и организиран криминал) вчера почна истрага против директорот на компанијата Јанаф, Драган Ковачевиќ и уште десетмина осомничени за проневера со тендер.

Парламентот даде одобрување за апсење на Баришиќ и Гргиќ и притвор поради сомнение дека биле вмешани во аферата „Јанаф”.

Хина наведува дека ова се невидени одлуки во современиот парламентаризам, бидејќи имунитетите на тројца пратеници никогаш не биле укинати за еден ден. Одлуките беа донесени со големо мнозинство гласови. 

Хрватска: Тројца пратеници вмешани во мега аферата Јанаф, уапсени 10 лица

Прочитајте и...  Нови 614 случаи на коронавирус во Србија, три лица починаа

Поврзани вести

Ковачев: Наместо „бугарски фашистички окупатор“, на спомен плочите да пишува „германски нацистички окупатор“

Слободен печат

Филипче: Состојбата со коронавирусот е критична, притисокот врз болниците е огромен

Слободен печат

Аеродром, Карпош и Центар имаат најмногу случаи на коронавирус во Скопје

Слободен печат

Подгорица ново жариште на коронавирусот: 168 новозаразени во Црна Гора, 112 се од главниот град

Слободен печат

ВИДЕО: Шефот на кабинетот на Трамп – „Нема да ја контролираме пандемијата, ќе има вакцина“

Слободен печат

Лавров во следните три дена ќе ги посети Грција, БиХ и Србија

Слободен печат

Остави Коментар