Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Француското Министерство за надворешни работи не даде коментар, освен Француската амбасада во Ирак.

Четворица „искусни” соработници на француската невладина организација СОС Кретјан д’ориент (Источни христијани), од кои тројца Французи и еден Ирачанец, се водат за исчезнати од понеделникот во Багдад, и се уште не е добиено барање за откуп или преземање на одговорноста, објави невладината организација на својата интернет страница, јавува дописникот на МИА.

Четворицата „исчезнаа околу Француската амбасада” во центарот на градот, според Бенжамин Бланшар, генералниот директор и ко-основач на невладината организација СОС Кретјан д’ориент, која помага на ова верско малцинство, жртва на насилно прогонство во регионот.

Четворицата „се искусни вработени кои соработуваат со нас со години”, додаде тој за време на прес-конференцијата, нагласувајќи го нивното „совршено познавање на кризите” што го потресуваат регионот.

Прочитајте и...  Министерството за животна средина ја следи состојбата со Преспанското Езеро

Организацијата залудно се обиде да ги добие во текот на денот и во вторникот, пред да ги извести француските власти во средата наутро. Идентитетите на четворицата исчезнати не беа обелоденети од безбедносни причини.

-Тие беа таму за да ги обноват своите визи и да го регистрираат здружението пред ирачките власти, продолжи директорот, додавајќи дека СОС Кретјан д’ориент бил официјално регистриран пред автономната регионална влада на Курдистан, но сè уште не пред сојузната влада во Багдад. „Тоа се долги и сложени процедури”.

Француското Министерство за надворешни работи не даде коментар, освен Француската амбасада во Ирак.

-Француските и ирачките власти денеска се координираат за да ги испитаат и да ги пронајдат нивните траги, рече Бенжамин Бланшар, додавајќи дека тој бил „во близок контакт” со семејствата.

Прочитајте и...  Во Подгорица превентивно поставени шатори поради коронавирусот

НВО се претставува како хуманитарно здружение, кое им помага на христијаните на Истокот, жртви на прогонство, особено под влијание на самопрогласениот калифат на терористичката организација Исламска држава.

Според веб-страницата на НВО, таа ја изврши својата прва мисија во Сирија во 2013 година, а потоа во Ирак во април 2014 година, пред истата година да отвори во Багдад постојана мисија.

Прочитај повеќе

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција