Тројца загинати во хеликоптерска несреќа во Германија

Фото: EPA-EFE/ALEXANDER BECHER

Три лица денеска загинаа при пад на хеликоптер во југозападна Германија, соопшти гермаската полиција, пренесува Вашингтон Пост.

Хеликоптерот попладнево се урна во шума во близина на градот Бухен.

Полицијата не соопшти повеќе информации за жртвите, како и за причините за несреќата.

Полицијата во блискиот град Хајлброн не можел веднаш да даде никакви информации за жртвите или од каде полетал хеликоптерот Робинсон Р44. Исто така, нема информации за можна причина за падот. 

Според германските медиуми, има две главни причини за падот. Едната е можниот дефект на хеликоптерот, а втората е лошата прегледност поради временските услови.

Видео на денот