Троцифрени бројки на заразени од коронавирус, најмногу случаи во скопски Чаир

Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не стивнува. Најмногу случаи и натаму има главниот град, а од скопските општини предничи Чаир.

Сто триесет и шест нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеле 123 заболени, а шест лица починале. Направени се 991 тестирања.

Од почетокот на епидемијата досега во земјава се регистрирани  8.111 случаи на заразени лица, излекувани се 4.203 лица, а починаа 382. Додека, бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.526.

Сто триесет и шест нови случаи на заболени од Ковид-19 беа се регистрирани во изминатите 24 часа, оздравеле 123 заболени, а шест лица починале. Направени се 991 тестирања.

Прочитајте и...  Николовски за денешната конститутивна седница: Бевме горди парламентарци и сведочевме на вистински професионализам!

Во последниов период најмногу нови случаи се бележат во Скопје, каде има 1838 активни случаи,  во Куманово се активни 186,  во Дебар 89, Штип 172, Прилеп 63, Тетово 320, Струга 161, Велес 35, Битола 26, Охрид 133, Кавадарци 17, Гостивар  се активни 143, Гевгелија 2, Струмица 16, Крива Паланка 9, во Радовиш се активни четири случаи, Крушево 7, Кочани 15, Пробиштип 24, Демир Хисар 7, Македонски Брод  се активни четири случаи, Пехчево 1, Берово 1,  Виница  1, Кратово 3, Свети Николе 110, Кичево 62, Ресен 82 и Неготино три случаи.

По општини во Скопје, најмногу активни случаи се бележат во Чаир – 300, Аеродром – 159, Бутел – 131, Гази Баба – 189, Центар – 138, Карпош – 140, Сарај – 120, Кисела Вода – 108, Ѓорче Петров – 105, Студеничани – 110, Шуто Оризари – 79, Арачиново – 43, Илинден – 23, Петровец – 18, Чучер Сандево – 11, Сопиште – 9, Зелениково- 14, пет странци и 128 случаи се нераспределени.

Прочитајте и...  Трамп на интервју се скара со новинарот околу бројот на починати од коронавирусот (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

РКЕ: Неточни се тврдењата дека поспакувањето на струјата ќе влијае на зголемувањето на цената на останатите производи

Слободен печат

Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци

Слободен печат

Делови од општините Карпош, Сарај и Гази Баба утре без струја

Слободен печат

Над 300.000 заразени со коронавирус во Шпанија

Слободен печат

Пожар во струјомер поради гром во тетовско Сиричино

Слободен печат

Комбинирана настава спас за учениците од септември?

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врие во ДУИ: Стравот од одење во опозиција е голем

Борисов: Подготвен сум да заминам во секое време

Слободен печат

МНР: До моментов нема информации за засегнати граѓани на РС Македонија во Либан

Слободен печат

АЕК: Постапка за 5Г до крај на годината преку аукција, поединечни одобренија за сите опсези

Слободен печат

Грција испраќа спасувачки тим во Бејрут

Слободен печат

Кина со остар протест до САД заради најавената посета на американски министер на Тајван

Слободен печат