Триковите на Мерилин Монро за изгледот на нејзината „свилена“ кожа!

Актерката Мерилин Монро е една од најпрепознатливите русокоси на сите времиња, имала тајни поради кои секогаш изгледала безпрекорно и трикови со кои постигнувала нејзината кожа секогаш да биде мазна и сјајна, на што многу други жени и завидувале.

Иако многу од нив биле убедени дека користи скапи креми и препарати, нејзината тајна се криела во најобичниот вазелин. Тоа го открила 86-годишната актерка Рене Тејлор во интервју по повод прославата 50 години Театарски и филмски институт Ли Стразберг.

„Дојде еден ден на предавање во друштвото Ли Стразберг и едноставно морав да ја прашам што направила за да изгледа толку добро. Тогаш ми рече дека цело тело го мачка со вазелин после што 3 часа поминува во топла купка и така секое утро. Тоа на нејзината кожа ѝ даваше посебен сјај“, изјавила Рене.

Рене го послушала советот кој Мерилин и го дала и се обидела со истото, но не успеала и покрај тоа што многу посакувала да има кожа како неа.

Profimedia

„Се обидов и јас. За малку ќе се удавев“, изјавила Рене.

Приказната за една од бројните тајни за убавина на оваа дива, откриена е откако се случило да во еден од моментите кои засекогаш ќе се паметат во историјата, а тоа е моментот кога му пее среќен роденден на тогашниот претседател на САД, Џон Ф. Кенеди, испод фустанот не носела буквално ништо.

Така барем пишува во книгата „Life Isn’t Everything: Mike Nichols“ која содржи сеќавања од 150 најблиски пријатели на покојниот филмски режисер. Авторка на една од приказните е колумнистката на Њујорк Тајмс, Маурен Дoв, а која опишала до тогаш непознати детали.

Profimedia

„Мајк беше таму таа вечер, кога Мерилин ја пееше роденденската песна на Џон Кенеди во прочуениот фустан преполн со светликави каменчиња. Ми рече: Стоев веднаш позади Мерилин и беше потполно проѕирна. Видов дека под неа не носи ништо“, напишала Маурен.

Беше тоа само еден од моментите на оваа вечна секс-бомба која и 57 години после својата смрт има статус на вистинска икона.

Прочитај повеќе

Интервју со проф. д-р Ана Фрицханд, психолог: Пандемијата предизвика историски пораст на анксиозно-депресивните состојби

Јасмина Кантарџиева Димков

Ова попладне погрижете се за вашата коса – Измешајте кафе и јогурт и гледајте како белите влакна исчезнуваат!

Слободен печат

Оливија Палеремо демонстрира како свилената марама може да стане одличен моден додаток

Слободен печат

Пет фризури за оваа есен: Добредојдовте назад 60-ти! (ФОТО)

Слободен Печат

Разговор со Биљана Кајевиќ: Сакам да ги ловам душите низ браздите на лицето

Јасмина Кантарџиева Димков

Сораја, принцезата со тажен поглед и уште потажна судбина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најубавите мисли од Моника Белучи: Не треба да ги мразите луѓето кои ви завидуваат, тие признаваат дека сте подобри

Слободен печат

Љубовната приказна на најголемата руска глумица и Сталин, влакно не ѝ фалело од глава за време на челичната диктатура

Слободен печат

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисетскаја, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д