Трикови кои секоја домаќинка треба да ги знае

Овие совети и трикови ќе ви го подобрат и олеснат секојдневното искуство кога станува збор за готвење и снаоѓање со храна.

Плескавица

Ако оставите отпечаток од палецот на меленото месо обликувано за плескавица, ќе се испржи сплоснато, а не како топка.

Свежа салата

Зелените салати одржете ги свежи така што ќе ги завиете со хартија и ќе ги ставите во затворена ќеса. Вака ќе останат свежи подолго време во фрижидерот.

Варење тестенини за неколку минути

Еден час пред да сакате да почнете да ги готвите тестенините, ставете ги да покиснат во сад во вода. Кога ќе дојде време за вечера, ставете ги тестенините во вода што врие и буквално за 2-3 минути ќе бидат спремни за јадење.

Лажица против претекување
Кога варите нешто во отворено тенџере, ставете долга лажица преку тенџерето. Ова ќе создаде пречка за меурчињата, кои ќе пукнат, а нема да можат да нараснат и да претечат надвор од тенџерето.

Замрзнат путер
Путер директно од фрижидер е мака што има решение. Наместо да пробате да го исечкате или намачкате, изрендајте го. Вака многу полесно и побрзо ќе се омекне и ќе биде подготвен за употреба.

Лепче и колачиња
Ставете парче свеж леб во кутијата или теглата со колачи – ова ќе ја одржи нивната свежина.

Прочитај повеќе

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

Васко Спасоски

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат