Триглав Осигурување ја помага мак-кошарката: Спонзор на младинските лиги

Кошаркарската федерација на Македонија и Триглав Осигурување потпишаа едногодишен договор со кој одигурителната компанија стана главен помагател на младинската кошарка.

Со договорот Триглав Осигурување ќе ги покрие котизациите на сите младински екипи во Македонија, во сите возрасни категории во машка и женска конкуренција. Новиот договор е од стратешко значење за македонската кошарка, поради својата цел да ги развива идните квалитетни првотимци и репрезентативци во кошарката, така и поради својата улога во втемелувањето на вистинските вредности и навики, како и градењето на спортскиот и тимскиот дух кај младите.

– Мило ми е што се гледаме овде за една работа што е само дополнување на она што Триглав Осигурување како општествено одговорна компанија го прави за спортот. Мене како поранешен кошаркар ми е голема чест што го обновуваме договорот за поддршка на развојот на кошаркарскиот спорт. Триглав како компанија и јас лично како човек кој ја води компанијата, сакаме да дадеме дополнителен импулс за развојот на кошарката во Македонија на едни подолги патеки. Затоа, спонзорството е фокусирано на поддршка на младите категории,  па влегуваме како партнери во сите младински лиги, кои ќе бидат под покровителство на Триглав Осигурување. Сметаме дека тоа ќе биде дополнителен импулс при овие олеснети услови да имаме што поголем број на деца што ќе тренираат кошарка и ќе се развиваат во здрави личности. Од моја страна и од страна на компанијата им посакуваме на челниците на КФСМ успех во овој проект, како и во претстојните квалификации, бидејќи сите заедно сакаме да го вратиме кошаркарскиот спорт онаму каде што припаѓа = рече Ѓорѓе Војновиќ, прв човек на „Триглав Осигурување“.

Прочитајте и...  Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Своето задоволство од продолжувањето на соработката не го креше ниту претседателот на КФСМ, Перо Антиќ.
– Триглав е сериозна компанија, за нас е голема чест да имаме ваков партнер во работата. Уште поголемо е задоволството бидејќи договорот е со Војновиќ, човек што е мој кошаркарски ментор и кој ми помогна да стигнам онаму каде што стигнав во кариерата – изјави Антиќ.

 

 

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

четиринаесет + оне =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат