Трифонов за загинатите во автобуската несреќа: Од двете страни на границата зборот болка се пишува на ист начин

Слави Трифонов/ Фото: МИА

Од двете страни на границата зборот болка звучи и се пишува на ист начин, напиша лидерот на „Има таков народ“, Слави Трифонов, на својата Фејсбук страница по повод инцидентот на автопатот „Струма“.

„Оваа трагедија денес е неопислива“, порача Трифонов. „Сите ние сме луѓе – не е важно каква националност или вера сме“, пишува тој. „Знам дека сите сочувствувате и сочувствувате затоа што сме луѓе. Нивниот спомен е светол за сите што загинаа“, рече лидерот на ИТН.

Трифонов нагласи и дека „страдањето нема националност, религија или боја на кожа“.

46 лица загинаа откако утринава автобусот регистриран во Скопје доживеа несреќа и се запали на автопат кај село Бошнек.

ФОТО+ВИДЕО | ВО ЖИВО: Сите информации за тешката сообраќајна несреќа во Бугарија

Видео на денот