Триесетдневен притвор за поранешниот претседател на Кривичен, Владимир Панчевски

Велешкиот суд денеска му одреди 30 дневен притвор на поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски.

Оваа информација прва ја објави Коалицијата Сите за правично судење. Притворот е одреден поради обезбедување на присуство на судењето за предметот „АКМИС“.

Панчевски денеска не се појавил на денешното рочиште, а не бил присутен ниту неговиот бранител. Судењето за овој предмет за злоупотреба на АКМИС системот требаше да почна наесен, но досега овој судски процес сè уште не е започнат со главна расправа.

Судскиот совет го разреши Владимир Панчевски

Прочитајте и...  Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Прочитај повеќе

САД и Јужна Кореја за денуклеаризација на Корејскиот полуостров

Слободен печат

Нагорно Карабах е закана за регионалниот мир

Слободен печат

На секои 16 секунди во светот умира по еден заразен – досега над милион починати од ковид-19

Слободен печат

Висат одлуките на претседателот на државата!

Платформата падна уште на првото тестирање

Михаило Донев

Одбележан Денот на Бошњаците со свечена академија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пашинјан до Гутереш: Турција има пристрасна позиција во акциите на Азербејџан

Слободен печат

Амазон отвора 3.500 работни места во Канада

Слободен печат

Османи на средба со Вархеји, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат

Дачиќ бара отворање на прашањето за двојно државјанство со Црна Гора

Слободен печат

Нелсон: Борбата против трговијата со луѓе клучна за БиХ да не ја загуби помошта од САД

Слободен печат

Со брзи тестови до пошироко тестирање од ковид-19

Слободен печат