Трибина-изложба за Јосиф Михаиловиќ, творецот на модерното Скопје

Во Музеј на Град Скопје ќе се одржи трибина-изложба посветена на човекот кој се смета за основоположник на модерно Скопје, Јосиф Михаиловиќ. Многумина велат дека Михаиловиќ со неговата умешност и визија успеал да ги даде првите урбани насоки по кои треба да се движи главниот град.

Во времето на мандатот на Михаиловиќ како градоначалник на Скопје (од 1929 до 1936 година), а потоа и од 1939 до 1941, изградени се повеќе важни објекти во главниот град, како што се Градската Болница, Офицерскиот дом, бетонските мостови на Вардар, Зоолошката градина, Старата железничка станица и многу други.

Творецот на модерно Скопје, со мијачко потекло, се занимавал со архитектонско проектирање, а граѓаните на Скопје особено го ценеле Михаиловиќ кој низ градот често се движел со пајтон или пеш, за да ги забележи сите проблеми на жителите.

Прочитајте и...  Српски демонстрант со солзи во очите: Тато, ова е за тебе, што умре без респиратор - Тато, многу те сакам (ВИДЕО)

Починал на 11 март 1941 година, за време на време на хируршка интервенција за вадење на слепо црево. Погребната поворка ја следеле 15 илјади жители на Скопје, церемонијата траела пет часа и повеќе од 20 лица одржале проштални говори.

И покрај бројните режимски и идеолошки промени во Македонија низ годините по неговата смрт, улица во Скопје се уште го носи неговото име.

Прочитај повеќе

Уапсени земјоделци во Холандија заради забрането протестирање

Слободен печат

ЕУ ќе издвои над 22 милиони евра за помош на Палестина

Слободен печат

Таравари: Промената доаѓа преку слободни и фер избори

Слободен печат

Мицкоски од Гевгелија: Цениме дека ништо не е направено за овој крај изминативе повеќе од 3 години

Слободен печат

Богоев: Раззеленување на маалскиот центар во Карпош 1

Слободен печат

Џонсон: Ја преземам целосната одговорност за владиниот одговор на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дали конечно се гледа крајот на коронавирусот – Израел објави: Пронајдовме антитело што го неутрализира коронавирусот

Слободен печат

Стојаноска од Гостивар: На 15 јули изборот е помеѓу еснафот и чесноста или криминалот и свитканата кичма

Слободен печат

ЕК за протестите во Србија: Право на мирен протест, но и јавниот ред мора да биде гарантиран

Слободен печат

Градоначалникот на Лерин им препорачува на неговите сограѓани да ги ограничат патувањата во С. Македонија

Миа Агенција

Пазарот на труд турнат во „бездна“ поради пандемијата од Ковид – 19

Слободен печат

Вулин: Опозициските политичари и силеџиите да бидат казнети или нема демократија во Србија

Слободен печат