Три медицински сестри од Британија кои наместо заштитни одела носеа вреќи за ѓубре заразени од Ковид-19 (ВИДЕО)

Минатиот месец една од сестрите на сликата изјави за магазинот: „Сега ни треба соодветна опрема, или медицинските сестри и лекарите ќе умрат. Тоа е толку едноставно“.

Три медицински сестри во Британија се позитивни на коронавирус откако биле принудени да носат кеси за ѓубре поради недостаток на заштитна опрема.

Минатиот месец персоналот во болнциата Нортвик Парк во Хароу се сликаше како носи импровизирана лична заштита, среде недостигот на маски, одела и ракавици.

Кај трите медицински сестри на фотографијата е дијагностициран Ковид – 19 минатата недела, објави Дејли телеграф.

Извор од болницата рече дека повеќе од 50 отсто од персоналотна едно одделение заболел од коронавирусот.

Рекол дека персоналот е предупреден да не разговара со медиумите за недостаток на заштитна опрема.

Минатиот месец една од сестрите на сликата изјави за магазинот: „Сега ни треба соодветна опрема, или медицинските сестри и лекарите ќе умрат. Тоа е толку едноставно“.

Прочитајте и...  Конечно од некои кафулиња се слушна музика

„Ги лекуваме своите колеги на одделението откако добиле вирус од пациенти. Како тоа да не е точно?“

„Овде има толку млади луѓе на респиратори – многу се со астма и дијабетес. Не можат да престанат да кашлаат, само кашлаат и не можеме да им помогнеме. Но и малку нешто може да направиме освен обидот да им помогнеме да дишат. Понекогаш телото само се предава и тие умираат. Не можеме да ги зачуваме“. Има премногу Ковид пациенти кои се животно загрозени. Се смешкаме, а од внатре сме исплашени“.

Одговарајќи на тврдењата, портпаролот на лондонскиот Универзитет за здравствена заштита Норт Норт Вест НХС Траст, кој ја води болницата, рече во документот: „Можеме да потврдиме дека еден дел од вработените кои работат се позитивни на коронавирус“.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ имаме само деструкција и загуби

„Ова е несреќно, но не и неочекувано, зошто се поклопува со искуството на здравствените работници ширум светот. Им даваме целосна поддршка на оние од нашиот персонал кои не се чувствуваат добро и им посакуваме брзо опоравување“.

 

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат