Три главни причини поради кои луѓето во среќни врски ги изневеруваат партнерите

Ова се три причини поради кои луѓето во среќните врски ги изневеруваат нивните партнери, но, секако, ниту една од нив не е оправдување за тоа.

Прељубата не се случува само во несреќните врски. На некои луѓе воопшто не им е потребен повод за изневерување, додека некои така се обидуваат да ги решат сопствените проблеми. Ова се три причини поради кои луѓето во среќните врски ги изневеруваат нивните партнери, но, секако, ниту една од нив не е оправдување за тоа.

Каење за пропуштените прилики

Личностите кои се чувствуваат како да не ја изживеале во целост нивната младост се склони кон изневерување дури и кога се во среќна врска, зашто жалат за пропуштените прилики и се обидуваат да ги надоместат.

Импулсивен карактер

Луѓето кои донесуваат брзи и непромислени одлуки во разни области од животот, често се импулсивни и кога е во прашање сексот. Таа импулсивност е особено изразена под дејство на алкохол, па кога ќе им се укаже таква прилика, тие се способни да извршат прељуба, воопшто не размислувајќи за можните последици.

Прочитајте и...  Кејт Мидлтон облече патики од 2.000 денари и за само еден час овој модел целосно се распродаде

Склоност кон лажење

Експертите за врски Олга Леванчук и Гери Амерс дефинирале шест особини кои ги имаат луѓето склони кон изневерување, без оглед на тоа дали се во среќна врска или не. Тоа се алчност, склоност кон флертување, егоизам, лажење, несигурност и недоверба во партнерот.

 

Прочитај повеќе

 Само 120 грама од оваа риба буквално можат да ви го спасат животот

Слободен печат

Дејвид Бекам со поддршка за принцот Хари и Меган Маркл: Тие заслужуваат да бидат среќни!

Слободен печат

Д-р Радмила Димовска: Најдобра награда за вложениот труд е широката насмевка на пациентот

Јасмина Кантарџиева Димков

Проблеми за Џорџ Клуни: Славниот актер е дел од фирма која е обвинета за злоупотреба на детски труд

Слободен печат

Природен шејк за рамен стомак

Слободен печат

Научниците открија: Еве колку им е потребно на жените да ја „изгубат главата“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Штрудла со јаболка (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Природни лекови за астма

Слободен печат

Дневен хороскоп за 29 февруари – Дознајте што ве очекува оваа сабота!

Слободен печат

Виц на денот: Матичен

Слободен печат

Деми Мур покажа дека проѕирното не мора да биде и „вулгарно“ (ФОТО)

Слободен печат

Мерил Стрип стана жешка црвенокоса – Кој би рекол дека има 70 години? (ФОТО)

Слободен печат